Peygamberliğini İlan Eden Adamın Elinden 251 Çocuk Kurtarıldı

Zimbabve’nin başkenti Harare’nin 34 kilometre kuzeybatısında bulunan özel mülkünde peygamberlik iddiasında bulunan 56 yaşındaki Ishmael Chokurongerwa’ya çocuk istismarı suçlamaları yöneltildi.

OPERASYONLA KURTARILAN ÇOCUKLAR

BBC Türkçe’nin haberine göre polis operasyonunda Chokurongerwa’nın mülkünde tutulan 251 çocuk kurtarıldı. Bu çocuklardan 246’sının doğum belgesi bulunmamaktadır. Operasyon sırasında, çocukların ucuz işgücü olarak kullanıldığı iddiasıyla mülk içerisinde isimsiz mezarlar da bulundu.

TUTUKLAMA VE SUÇLAMALAR

Chokurongerwa ve yedi takipçisi Perşembe günü mahkeme karşısına çıkarıldı ve tutuklandı. Sekiz sanığa çocuk haklarını ihlal etmenin yanı sıra cenaze yasalarını ihlal etmek suçu yöneltildi.

KİLİSENİN YASA DIŞI UYGULAMALARI

Chokurongerwa, ülkedeki Apostolik (Havari) kiliselerinin bir üyesidir. Bu kiliseler, yasaya aykırı uygulamaları savunmaktadır, bunlara çocuk evlilikleri de dahildir. Birleşmiş Milletler’e göre Zimbabve’de bu kiliselere giden yaklaşık iki milyon kişi bulunmaktadır, bu da nüfusun yaklaşık yüzde 6’sına denk gelmektedir.

ESKİ BİR TARIKAT ÜYESİNİN AÇIKLAMALARI

Yerel bir radyoya konuşan eski bir tarikat üyesi, Chokurongerwa’nın çiftliğinde yüzlerce aileyi tuttuğunu ve bu kişilerin dış dünyayla iletişiminin engellendiğini söyledi. Takipçilerinin dünyanın sonunun gelmek üzere olduğuna inandığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x