Formula 1’in Las Vegas serüveni rögar kapakları sorunuyla başladı

Formula 1’in Amerika macerası, daha önce de sık sık olduğu gibi, ilk antrenman seansının drenaj kapaklarının yarattığı tahribat nedeniyle neredeyse yok olmasıyla büyük bir darbe alarak başladı.

Las Vegas Grand Prix’sinin merakla beklenen başlangıcı, sadece sekiz dakika sonra sona erdi. Carlos Sainz’ın Ferrari’si, görünüşe göre bir gidere çarptıktan sonra arızalandı.

Alpine’den Esteban Ocon da gevşek olduğu tespit edilen bir rögar kapağına çarptı. Sainz durmadan önce bir sarsıntı geçirdi. Onun gecikmesi kırmızı bayrağın sallanmasına neden oldu ve antrenman turu iptal edildi.

F1 Amerikan pazarına daha derin bir adım atmaya çalışırken, bazı boş koltuklar olmasına rağmen, Strip’teki yeni pistte 100 bin kadar taraftarın olması bekleniyordu.

“ARIZANIN KAYNAĞI ANLAŞILDI”

Bir FIA sözcüsü şunları söyledi:

‘İncelemenin ardından, arızanın bir rögar kapağının etrafındaki beton çerçeveden kaynaklandığı anlaşıldı. Şimdi diğer tüm rögar kapaklarını kontrol etmemiz gerekiyor ve bu biraz zaman alacak. Çözümün ne kadar süreceğini yerel mühendislik ekibiyle görüşeceğiz ve programdaki değişiklikleri güncelleyeceğiz.”

TRİBÜNLERDEN YUHALAMA SESLERİ

İkinci antrenmanın yerel saatle gece yarısı başlaması bekleniyor ancak bu konuda herhangi bir garanti yok.

Bazı taraftarlar burada bulunma ayrıcalığı için 185.000 $ (150.000 £) ödedi ve bu aksilik F1 patronlarının yüzünü kıpkırmızı yaptı.

Yarış durdurulurken taraftarlar tribünlerden yuhaladı.

SAINZ’IN ARACINDA BÜYÜK HASAR

Red Bull takım patronu Christian Horner pit duvarında Ferrari’li meslektaşı Fred Vasseur ile durumu tartıştı.

Sainz’ın Sin City’nin ünlü Strip’indeki kanalizasyona 200 mil hızla çarpmasının ardından, Ferrari İspanyol pilotun aracında büyük hasar olduğunu doğruladı.

Kalabalığın önünde sadece beş tur tamamlanabildi.

Benzer bir olay 2019’da bir başka cadde pisti olan Azerbaycan Bakü’de ve 2016’da Jenson Button’ın drenaj kapağı sorunlarıyla karşılaştığı Monako’da meydana gelmişti.

“PİSTE ÇIKMAMIZA İZİN VERİLMESİ UTANÇ VERİCİ”

Red Bull takım patronu Horner, yaşanan aksaklıkla ilgili şunları söyledi:

“Piste çıkmamıza izin verilmemesi utanç verici. Tüm rögar kapaklarını kontrol etmeleri ve kaynak yapmaları ya da bir şeyler yapmaları gerekecek çünkü verdikleri zararı görebiliyorsunuz. Hepimiz iyiyiz. Şu ana kadar bir zarar görmedik.”

“Esnek olmak zorundalar. Taraftarlar için büyük bir utanç ama güvenlik her şeyden önce gelir. Bu işi doğru yapmalıyız ve umarım çok uzun sürmez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x