Bakan Tekin öğretmenlere seslendi: 1 milyon 100 binin üzerinde üyesi olan bir ekibiz

2023-2024 eğitim ve öğretim dönemi açılışında EBA TV üzerinden öğretmenlere seslenen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e bakan yardımcıları Celile Eren Ökten, Kemal Şamlıoğlu, Nazif Yılmaz ve Ömer Faruk Yelkenci de eşlik etti. “Bir birimizi çocuklarımızı okullarımızı çok özledik. Uzun bir ayrılık yaşadık. Geçtiğimiz yıllarda eğitim döneminin kesintiye uğradığı durumlar yaşadık. Yeniden eğitim öğretim sürecine başlayacağız. İnşallah bu eğitim öğretim yılı hayırlı sonuçlar doğurur” diyen Bakan Tekin şunları söyledi:

EKSİKLERİMİZİ GİDERECEĞİZ
“Yepyeni bir dönem başlıyor. Yeni dönemde birlikte çalışacağımız bakan yardımcısı arkadaşlarımızı taktim etmek istiyoruz. Başta bakanlık merkez teşkilatı, taşra teşkilatı ve öğretmen arkadaşlarımızla birlikte ekip ruhuyla çalışmak istiyoruz. Bakan yardımcısı arkadaşlarımız uzun yıllardır Milli Eğitim Bakanlığında farklı pozisyonlarda birlikte çalıştığımız arkadaşlarımız. İnşallah hep birlikte güzel şeyler yapacağız. Bugün itibariyle seminer dönemimize başlıyoruz. Yeni eğitim öğretim yılı eksiklerimizi gidereceğiz. Yeni atanan öğretmenlerimizin okullara adaptasyon süreci olacak, hassasiyetler doğrultusunda seminer programları oluşturduk.

DEPREM BÖLGESİNDE BARINMA SORUNU
Öncelikle asrın felaketi olarak tanımladığımız bir süreci yaşadık. 11 ilin tamamında hem eğitim öğretim ortamlarının iyileştirilmesi hem çocuklarımızın yaşadığı öğrenme kayıplarının giderilmesi hem de okulların onarılması açısından tedbirler aldık. Deprem bölgesindeki arkadaşlarımız eğitim öğretime başlayacak. Bazı okullar istediğimiz gibi olmayacak ancak elimizden gelen tedbirleri aldık. Hasar gören dersliklerimizin tamiri için planlarımızı yaptık. Öğretmen arkadaşlarımızın konaklama problemlerini ele aldık, asgari koşullarda kendilerini misafir edeceğiz. Bölgedeki arkadaşlarımızın tamamı barınma imkanından yararlanacak. Barınma problemi yaşayan arkadaşlarımız il milli eğitim müdürlükleriyle iletişime geçsin.

YENİ MEVZUAT DÜZENLEMELERİ
Mevzuatlarla ilgili düzenlemeler açısından da uzun mesailer harcadık. Sahada arkadaşlarımızın çözülmesini arzu ettikleri hususları düzeltmeye çalıştık. Özel eğitim kurumlarındaki sorunları gidermeye, Mesleki Eğitim Merkezleri’ndeki aksaklıkları düzeltmeye çalıştık. Ortaöğretim ,Temel Eğitim ,Hayat Boyu ve Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliklerine dair çalışmalarımızı tamamladık. Bu hafta içi bu yönetmelik değişikliklerini yayınlayacağız,

ZÜMRE TOPLANTILARINI ÖNEMSİYORUZ
Attığımız bütün adımları öğretmen arkadaşlarımızla sohbet ederek yapıyoruz. Yaklaşık 30 ilde öğretmen arkadaşlarımızla toplantılar yaptık, notlar aldık ve bunları hayata geçirdik. Öğretmen Odası buluşması etkinliğinden çok keyif alıyorum. Bunları devam ettireceğiz. İl, ilçe ve okul müdürlerimiz bu istişareleri devam ettirsinler. Zümre toplantılarını çok önemsiyoruz. Bu bizim kültürümüzde var.

ÖĞRETMENLERİMİZİN İTİBARINI KORUYORUZ
İl değerlendirme toplantıları yaptık. İki şeyi önemsediğimizi göreceksiniz. Birincisi eğitim öğretim ortamlarında niteliği artıracak bir süreçteyiz. İkincisi öğretmenlerimiz itibarlarının korunması, toplumsal yapı içindeki pozisyonlara kadar hukuku koruyacak tedbirler üzerinde çalışıyoruz. Velilerimiz, okullarda koridorlarda öğretmenlerle gereksiz polemiklere girmesini istemiyoruz. Bundan sonra velilerin öğretmenler ile buluşması için randevu sistemi oluşturacağız. Diğer yandan cep telefonu düzenlemelerimizi yaptık. Öğrencilerimizin cep telefonu kullanımını da engelledik. Ayrıca ilkokullara yeni kayıt yaptıranların öğretmen ve sınıf seçimi yapmaları üzerinde de çalışıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x