18 il için ağlayarak uyardı… Naci Görür’den yeni açıklama geldi

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin acıları hala geçmedi. Yaralar sarılmaya çalışılıyor ancak bir yandan da olası yeni depremlere karşı uyarılar yapılıyor. Pazartesi sabahı Bursa merkezli 5.1 büyüklüğünde deprem herkesin aklına, “Büyük Marmara depremini tetikler mi?” sorusunu getirdi. İstanbul’da da hissedilen depremin ardından gözler bir kez daha konunun uzmanlarına çevrilmişti.

6 Şubat’taki yıkıcı depremlerle ilgili daha önce birçok kez uyarıda bulunan Yerbilimci Naci Görür’ün 18 il ile ilgili yaptığı açıklamalar Türkiye’de kısa sürede gündem oldu. Uyarıda bulunurken deprem gecesi kendisine gelen telefonu anlatan Görür, o anları anlatırken gözyaşlarını tutamamıştı.

18 İL İÇİN YENİ AÇIKLAMA

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Görür şu ifadeleri kullandı;

“Arkadaşlar, benim Kafa tv ve radyoda anlatmaya çalıştığım “Fay Üzerinde Yaşayan İllerimiz” esasen Türkiye Jeoloji Mühendisleri Odasının hazırladığı bir rapordur. Bu raporlar tüm jeologlarımızın yıllarca arazide çalışıp ürettikleri bilgileri içerir. Odamız insanlarımız depremde ölmesin diye bu raporları hazırlayıp tüm yetkililere sunmuş ve gerekli uyarıları yapmıştır. Yetkililerimizi harakete geçirmek, halkımızın farkındalık yaratmak için biz bu raporları kamuoyuna duyuruyoruz. Yöneticilerimizden deprem dirençli yerleşim alanları talep ediyoruz, sevgiyle…”

NE DEMİŞTİ?

Eskişehir, Denizli, Muğla, Erzincan, Kayseri, Tokat, Kahramanmaraş, Hatay, Kocaeli, Osmaniye, Bingöl, Konya, Erzurum, Aydın, Balıkesir, Burdur, Manisa, Hakkari… Görür bu 18 ille ilgili uyarıda bulunarak, “Direkt fayın üzerinde yaşıyor bu iller.

Bunların altındaki faylar oldukça güçlü. Ve her kentte 7 ve üzerinde deprem oluşturmaya kapasiteleri var.” ifadelerini kullanmıştı. Görür ayrıca, “Orada deprem olursa zarar ve kayıp anormal derecede fazla olur.” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x